Skip to main content

Wybielanie zębów

Wybielanie to uzyskanie jaśniejszego koloru twardych tkanek zęba. Dotyczy między innymi zębów martwych, zębów z przebarwieniami powstałymi na skutek przyjmowania leków, stosowania używek (kawa, papierosy itp.) lub spowodowanymi wiekiem. W Dental Nova oferujemy wybielanie zębów dwoma metodami o długotrwałym efekcie wybielającym, czyli za pomocą Systemu Beyond lub metody nakładkowej Nite White. Wybór metody pozostawiamy Pacjentowi z uwzględnieniem profesjonalnego doradztwa kadry medycznej pracującej w naszych gabinetach i ewentualnym wykluczeniu przeciwwskazań (np. alergia na składnik preparatu wybielającego).

Wybielanie metodą BEYOND

Jest to metoda natychmiastowa wykonywana w gabinecie (skuteczność działania po jednej wizycie w gabinecie), polegająca na zastosowaniu środka chemicznego (mieszanka nadtlenku wodoru i dwutlenku krzemu) i naświetlaniu zimnym, niebieskim światłem o wysokiej częstotliwości (480-520 nanometrów) za pomocą akceleratora wybielającego BEYOND.

Istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów.Niektóre osoby postępują bardzo nierozsądnie, próbując wybielić swoje zęby w sposób bardzo tani ale zarazem niebezpieczny dla szkliwa (np. sodą oczyszczoną, solą, węglem czy cytryną). Wybielanie zębów metodą Beyond™ odbywa się w gabinecie stomatologicznym pod pełną kontrolą lekarza, który został przeszkolony w kwestii wybielana naszą metodą.

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog ocenia stan szkliwa oraz zabezpiecza wszelkie ubytki zębów. Cały zabieg trwa ok. 30 minut i polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego oraz naświetleniu go specjalną lampą- akceleratorem Beyond™. Po jednej wizycie pacjent może cieszyć się pięknym, białym uśmiechem.Krótki czas przeprowadzania zabiegu w porównaniu z np. wybielaniem nakładkowym stanowi też istotny czynnik, dzięki któremu wielu pacjentów decyduje się właśnie na wybielanie zębów metodą Beyond™.

Czy uwierzycie, że wybielanie zębów jest praktykowane już od średniowiecza? Na szczęście, wszystko idzie naprzód i  stosowane  obecnie metody mogą być całkowicie bezpieczne.Użycie nadtlenku wodoru jako preparatu wybielającego zanotowano pierwszy raz w 1884 roku. Oczywiście dużo się zmieniło od tamtej pory. W 1918 roku odkryto, że wysokiej mocy światło pomaga przyspieszyć efekt, który daje nadtlenek wodoru. Jednak z powodu braku systemów filtrujących zaprzestano tej metody na wiele lat. Następnym przełomem było wprowadzenie w 1989 roku nadtlenku karbamidu w szynach wybielających. W 1996 roku wyprodukowano pierwszy laser wybielający zęby. Ostateczny przełom to 1999 i wprowadzenie Power-Whitning jako najefektywniejszej metody wybielania – połączenia specjalnego, przefiltrowanego światła oraz żelu. BEYOND™ przedstawił dentystom najlepszej jakości żel wybielający oraz specjalne systemy filtrujące, które uwalniają akceleratory od szkodliwego światła oraz promieniowania. Tylko najbardziej efektywne fale są wyemitowane do powierzchni zębów w systemie BEYOND™. Wszystkie te zmiany doprowadziły do nowych poziomów szybkości, bezpieczeństwa oraz jakości w wybielaniu zębów

TechnikaNiebieskie światło o wysokiej częstotliwości emitowane przez akcelerator wybielania BEYOND™ aktywuje żel wybielający, który zawiera nadtlenek wodoru oraz specjalne związki. Po zabiegu wybielania BEYOND™ zęby stają się jaśniejsze od 5 do 14 odcieni wg skali VITA®, która jest używana przez stomatologów w celu określenia koloru zębów (skala ta zawiera w sumie 16 odcieni). Akcelerator BEYOND™ emituje bardzo zaawansowane niebieskie światło o długości fali pomiędzy 480 a 520 nanometrów. Światło filtrowane jest przez 12 tysięcy światłowodów o całkowitej długości fali ponad 1 mili oraz przez specjalny układ optyczny, co całkowicie eliminuje szkodliwe światło podczerwone i ultrafioletowe. Światło to jest tak zwanym „zimnym światłem”, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pacjenta oraz rezultaty.

POZIOM pH: Przed poddaniem się zabiegowi wybielania należy zawszę sprawdzić poziom pH żelu wybielającego. Nieodpowiedni poziom pH może spowodować uszkodzenie zębów oraz szkliwa.  Żel wybielający  ma specjalnie dobrany poziom pH do poziomu pH śliny, tak aby był całkowicie bezpieczny dla pacjenta.   AKCELERATOR WYBIELAJĄCY: Nasza technologia oparta jest na zimnym, niebieskim świetle, przefiltrowanym przez 12000 światłowodów oraz specjalny układ optyczny, co sprawia, że szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz podczerwone (IR) jest całkowicie wyeliminowane. Akcelerator oraz żele wybielające posiadają medyczne certyfikaty CE, FDA oraz ISO i są jednymi z najbardziej bezpiecznych na rynku stomatologicznym. Część akceleratorów dostępnych na rynku może wydzielać promieniowanie UV, co może powodować oparzenia dziąseł oraz ust . Czas przygotowania pacjenta może być  znacznie dłuższy, ze względu na potrzebę zabezpieczenia wszystkich tkanek miękkich, które poddane są działaniu światła.

Wybielanie zębów metodą Nite White

Metoda ta zwana jest także metodą nakładkową lub nocną. Potrzebne będą około dwie wizyty w gabinecie. Na pierwszej z nich Pacjent ma wykonane wyciski zębów. Na ich podstawie przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przeźroczyste nakładki. Nakładki otrzymuje na kolejnej wizycie w gabinecie wraz z preparatem wybielającym oraz udzieloną przez naszego lekarza instrukcją jego aplikowania.

NITE WHITE - INSTRUKCJA DLA PACJENTA Sprawdzajcie Państwo swoje opakowanie "NITE WHITE"!. Ma to na celu stwierdzenie, że opakowanie zawiera wszystko co jest potrzebne do stosowania :Waszą, indywidu- alnie sporządzoną szynę wraz pojemnikiem ochronnym, strzykawki z żelem i końcówki miksujące. Proszę, przestrzegajcie Państwo dokładnie wskazówek stosowania preparatu. Jeżeli zaczną Państwo odczuwać podwyższoną wrażliwość zębów, stosowanie preparatu należy przerwać i zgłosić się do swojego lekarza stomatologa.

Warianty stosowania:

 1. Stosujcie Państwo Nite White /10%,16%/ w czasie snu, przez okres co najmniej 4 godzin nocy.

 2. Jeżeli stosowanie Nite White w czasie snu stwarza problemy to używajcie Państwo preparatu w ciągu dnia, jednak nie dłużej niż 4-6 godzin.

 3. Kombinowane stosowanie, dzienno - nocne, przyśpiesza wyniki, jednak odstęp pomiędzy tymi zabiegami musi wynosić przynajmniej 2 godziny.

 4. Jeśli stosujecie Państwo preparat Nite White o stężeniu 22%, to powinien on być używany nie dłużej niż 1 godz w ciągu doby.

Wskazówki postępowania:

 1. Proszę przed przystąpieniem do wybielania umyć dokładnie zęby.

 2. Odkręcić nasadkę ochronną strzykawki i założyć końcówkę miksującą na strzykawkę.

 3. Każdorazowo proszę nałożyć na dno łyżki jedną, oznaczoną podziałką, porcję preparatu. Jedna strzykawka zawiera 6 porcji preparatu co przy wybielaniu górnego i dolnego łuku wystarczy na 3-4 dni.

 4. Następnie proszę włożyć szyny zębowe do ust.

 5. Usuńcie nadmiar żelu chusteczką higieniczną lub suchą szczoteczką. Przy wkładaniu trzeba upewnić się czy szyny są prawidłowo osadzone.

 6. Po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem a szynę należy przepłukać bieżącą, letnią wodą i włożyć do specjalnego pudełeczka.

 

Co powinniście wykonywać zawsze:

 • O ile preparat NITE WHITE jest dłuższy czas nie używany, to należy go przechować w miejscu chłodnym i suchym. W czasie stosowania preparatu Nite White należy wystrzegać się spożywania owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka. Substancje te zmieniają zawartość kwasu w ślinie i mogą doprowadzić do zaburzeń lub wydłużenia procesu wybielania.

 • Spróbujcie również, w czasie stosowania preparatu, zaniechać używania tytoniu, kawy, Coca-coli, czerwonego wina. Te silnie barwiące substancje mogą opóźnić proces wybielania i zmniejszyć jego efekt.

 • Zwracajcie uwagę na staranną pielęgnację jamy ustnej.

Czego nie powinniście nigdy czynić:

 • Preparat Nite White nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na rozwijający się organizm.

 • Nie używajcie jednocześnie innych środków do wybielania zębów.

 • Nie powinno się pić i spożywać posiłków gdy są założone szyny nazębne.

Dla osiągnięcia lepszych efektów: Stosowanie Nite White w miarę możliwości nie powinno być przerywane. Jeżeli zdarzy się , że wypadnie jedna lub dwie noce, to czas stosowania należy odpowiednio wydłużyć.

Co powinniście robić zawsze: W czasie używania Nite White może ujawnić się wzmożona wrażliwość zębów na zimno i ciepło. Jeżeli zostanie stwierdzona niemiła czułość zębów, dziąseł, warg lub gardła proszę przerwijcie Państwo stosowanie preparatu i zwróćcie się do swojego stomatologa.W zasadzie dolegliwości znikają po 1-3 dniach licząc od chwili przerwania używania preparatu. Jeżeli szyny uwierają dziąsła poproście swego stomatologa o korektę. Po zakończeniu zabiegu Wasze zęby będą zauważalnie bielsze a ostateczna biel ustali się w ciągu 2 tygodni po zakończeniu zabiegu. Zęby wybielone preparatem NITE WHITE będą zawsze jaśniejsze niż poprzednio.W zasadzie zabieg nie wymaga powtórzenia. Jednak jeżeli zauważycie Państwo po jakimś czasie lekkie przyciemnienie zębów to możecie Państwo zabieg powtórzyć po 6 -12 miesiącach, zakładając szyny z preparatem na jedną, dwie, czy trzy noce.

WAŻNE! O ile wystąpią jakieś niejasności lub problemy zwróćcie się, proszę, do swojego stomatologa.